sobota, 1 marca 2008

Krokus / Crocus f.: Iridaceae/, szafran

KROKUSY

Najwięcej radości wiosną dają nam rośliny, które się pojawiają po zimie jako pierwsze.Krokus / Crocus f.: Iridaceae/, szafran

Jest to duża grupa roślin, łatwych w uprawie, mogących rosnąć wiele lat w tym samym miejscu w ogrodzie. Wymaga słonecznego stanowiska i przepuszczalnej gleby.

Krokusy sadzi się w sierpniu lub we wrześniu.

Wybierając miejsce w ogrodzie dla krokusów warto wybrać miejsce widoczne z okien domu gdyż wiosną częściej podziwiamy ogród z wnętrza. Może to być rabata lub teren na trawniku.

Wybierając miejsce na trawniku należy pamiętać, że nie będzie można kosić trawy aż do czasu zaschnięcia liści krokusów / to jest do czerwca /. W przeciwnym wypadku cebule nie zdołają pobrać dostatecznych ilości substancji pokarmowych aby wydać kwiaty w następnym sezonie.

Krokusy są przysmakiem gryzoni grasujących w ogrodzie dlatego warto sadzić je w specjalnych plastikowych koszach.

Przygotowując miejsce należy wybrać ziemię na głębokość ok. 15 cm. Powstałe wgłębienie pokryć 3 cm warstwą piasku następnie ułożyć 5 cm dobrej ziemi zmieszanej z nawozem , całość uklepać i układać cebule w odległości co 5 – 8 cm. Zasypać ziemią do poziomu gruntu i podlać.

Dla początkujących – należy umieszczać cebulki piętką /miejscem gdzie znajduje się widoczne zgrubienie na cebulce / w dół.

/ warstwa darni z trawnika gdy sadzimy na trawniku

6 cm warstwa ziemi / warstwa ziemi

CEBULKA ułożona piętką, zgrubieniem na dół

5 cm warstwa dobrej ziemi zmieszanej z nawozem

3 cm warstwa piasku, jako drenaż

Krokusy mogą rosnąć wiele lat na tym samym stanowisku, ładnie rozrastają się na większej powierzchni. Dlatego tak ważne jest staranne przygotowanie miejsca.

Gdy zamierzamy sadzić na trawie w dołki zrobione specjalnym przyrządem/ sadzakiem do cebul/ warto zadbać o zachowanie podanych powyżej zaleceń.


Efektowne nasadzenie z krokusów można uzyskać sadząc co najmniej po 10 roślin danej odmiany. Lepiej wybrać dwie- trzy odmiany i kupić po 20 cebul z każdej niż mieszankę 60 o różnych kwiatach. Sadzić należy razem rośliny z tej samej grupy, o podobnej wielkości kwiatów/ gatunki botaniczne są mniejsze i wyglądają mizernie przy tych o większych kwiatach/.
Dobór kolorów jest kwestią gustu lecz należy unikać w jednej grupie nadmiernych udziwnień np. wielu kwiatów w paski lub dużej mieszanki kolorów.
Koniecznie należy oznakować miejsce posadzenia/np.umieścić paski po metalowych żaluzjach opisane niezmywalnym flamastrem/. Warto także wpisać do ogrodowego notesu miejsce posadzenia, ilość , nazwę odmiany i ilość.


Istnieją także krokusy kwitnące jesienią / crocus boryi, crocus cancellatus,,crocus cartwrightianus,crocus banaticus, crocus goulimyi,crocus hadriaticus, crocus longiflorus,crocus medius /.

Zachwycają swoimi kwiatami w październiku. Wystarczy posadzić je początkiem września aby tego samego roku zakwitły. Liście pojawią się wiosną roku następnego, trzeba wtedy zasilić rośliny aby ponownie cieszyć się kwiatami w październiku.


Brak komentarzy: