piątek, 7 marca 2008

Dlaczego podlewać w marcu?

Podlewanie roślin w miesiącach jesiennych i wiosennych mogło by wydawać się niepotrzebne. Jednak jest to konieczne by nasze rośliny były w dobrej kondycji. Rośliny tracą wodę nawet w miesiącach zimowych.Rośliny zimozielone jesienią należy obficie podlać. Zimą, gdy nastąpi lekkie ocieplenie i świeci słońce rośliny wyparowywują zawartą w zielonych częściach / liściach/ wodę. Nie mogą jej jednak uzupełniać gdyż ziemia jest zamarznięta. Jest to zjawisko suszy fizjologicznej powodujące na przykład znane zwijanie się liści rododendronów.Wiosną gdy panuje dodatnia temperatura należy zimozielone rośliny podlewać a także chronić przed ekspozycją słoneczną. Osłaniamy lużno agrowłókniną tylko od strony gdzie słońce operuje, nie owijamy tak szczelnie jak zimą. Gleba bywa jeszcze zamarznięta i rośliny nie mogą pobierać wody. Szybsze ogrzanie gleby można wywołać rozgarniając warstwy mulczu / kory i innych materiałów chroniących latem glebę wokół roślin przed nadmiernym wysychaniem i rozwojem chwastów/. Mulcz pozostawiamy wokół roślin do wykorzystania w okresie letnim.
Marcowe podlewanie jest istotne także ze względu na nawożenie roślin. Absorbcja substancji mineralnych zawartych w nawozach jest skuteczniejsza gdy gleba jest wilgotna. Niezbędnym czynnikiem prawidłowego nawożenia jest także temperatura podłoża. Wegetacja rozpoczyna się w temperaturze pięciu stopni Celsjusza i jeśli gleba nie jest właściwie ogrzana lub jeszcze zamarznięta to rośliny nie pobierają substancji potrzebnych im do wzrostu.


Konieczne jest również podlewanie roślin które posadziliśmy do kubłów i dużych donic stojących w ogrodzie. Nie wystarczy padający deszcz aby rośliny te miały pod dostatkiem wody. Musimy podlewać je częściej, nawet zima przy dodatniej temperaturze. Ziemia w donice nie są wstanie zatrzymać dostatecznej ilości wody a ogrzewające je słońce nawet wczesną wiosną powoduje wysychanie ziemi i wyparowywanie wody z liści. Dlatego jeśli chcemy mieć piękne rośliny w kubłach sprawdzajmy często wilgotność ziemi. Dobrym rozwiązaniem jest użycie podłoża zawierającego substancje magazynujące wodę. Jeśli zamierzamy je zastosować do już rosnących roślin należy zrobić dosyć głębokie otwory w ziemii w donicy i wsypać tam substancję magazynujacą wodę / w suchej postaci / po czym obficie podlać wodą. Preparaty te są powszechnie dostępne w handlu, w wariantach dla różnych grup roślin.
Nawożenie roślin zimujących na zewnątrz w pojemnikach rozpoczynamy zawsze od niższych niż zalecane stężeń, na wilgotne podłoże. Najlepiej użyć nawozów w postaci płynnej pośród których są również nawozy do stosowania dolistnego.

Brak komentarzy: